Aguila Mirko

Chakanachakana
Chakana (Czakana)”Krzyż Andyjski ” lub „Kwadratowy Krzyż”. Jest to starożytny symbol rdzennych ludów Andyjskich, na terytoriach gdzie rozwinęły się,  zarówno kultury Inków (południowa Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile i Argentyna) i w niektórych pre-inkaskich kulturach (Peru).
Chakana istnieje od ponad 4000 lat, zgodnie z architektem Carlos Milla, autorem Księgi Rodzaju Kultury Andyjskiej.
Chakana_wall_matAktualnie lud Aymara odtwarza Chakana, w swoich obrazach i tkaninach. Również, lud Aymara nadal zachowuje kalendarz księżycowy 13 miesięcy z 28 dniami w każdym miesiącu, stosowany przez przodków: 13 x 28 z 364, a 365 dzień uznano za Dzień Zero, coś w rodzaju andyjski nowy rok. Ten dzień jest 3 maja, kiedy astronomiczny Krzyż Południa  przejmuje formę idealnego krzyża.

 

Podobnie jak w kalendarzu Dreamspell – Jose Arguelles, gdzie mamy 13 miesięcy po 28 dni a Dzień Zero u ludu Aymara , tu jest Dzień Po Za Czasem ( 25 lipca każdego roku). Dreamspell, to Kalendarz Naturalny 13 – księżycowy oferujący nowoczesne zastosowanie starożytnej Wiedzy Czasu Majów. Na podstawie świętej matematyki  260-dniowego Cyklu Galaktycznego (TZOLKIN), każdy dzień to wyjątkowa „Galaktyczna Brama”. Energia każdego dnia  jest specyficznym połączeniem jednego z 13 Tonów Stworzenia z jednym z 20 glifów (lub plemion). 13 x 20 = 260 różne energie. Galaktyczna Brama twojej daty narodzin określa twoją „Pieczęć Galaktyczną”, klucz do twojego Boskiego Projektu, scentrowany do losu twojego życia.

 

Kosmowizja Andyjska
Kosmowizja,  jest to koncepcja i obraz świata, który posiadany jest przez ludy tego świata. Dzięki temu punktowi widzenia  otaczającego ich wszechświata, ludy (zwłaszcza te starożytne) postrzegali i interpretowali środowiska przyrodnicze i kulturowe.

 

Kosmowizja opiera się na kosmogonii, która jest mitologicznym etapem wyjaśniania świata i jest organizowany w kosmologii, jako podstawowa składnia myśli. Różne starożytne kultury,chakana-incascross takie jak egipskie, Inca, itp osiągali zintegrowany widok ich otoczenia, który został użyty dla dobra swoich obywateli. Astrologiczna archeologia jest ważnym środkiem dla zrozumienia światopoglądu starożytnych narodów.

W andyjskim świecie, światopogląd jest związany głównie z kosmografią, który jest opisem kosmosu, w tym przypadku na niebie półkuli południowej, którego oś wizualna i znak symboliczny jest w konstelacji Krzyża Południa, nazywany Chakana w starożytności, a jego nazwa jest stosowana do Kwadratowego Krzyża Andyjskiego, symbol  Wiracocha (Najwyższa Istota).

W andyjskim wszechświecie istnieją światy współbieżnie, równoległe i połączone ze sobą, gdzie życie i komunikacja pomiędzy podmiotami fizycznymi i duchowymi jest rozpoznawalna.

Aguila Mirko


23 stycznia 2015, 12:13

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
NOWY ROK GREGORIAŃSKI.

Czasami trudno jest odróżnić to co stało się z nami, kim naprawdę jesteśmy dziś. Spotkałem wielu ludzi w moim życiu,...

Zamknij