Aguila Mirko

„DIETOWANIA” W MIEŚCIE PUCALPA – PERUOstatnio stało się modne pisanie lub opowiadanie, o tym co niektórzy ludzie zakładają, co to jest rzeczywiście święta komunia z Ayahuasca. Wielu z nich dzięki wspaniałym książkom, filmom i pięknym opowieściom, ale zero doświadczenia. Wszystko to jest w porządku, w taki sposób nikogo nie krzywdzą fizycznie, ale ukształtują w ludziach taki punkt widzenia, który nie zgadza się z rzeczywistością, na miejscu pochodzenia: Amazonia.

Dlatego wiele osób podróżuje do miejsca źródła, a tam niestety spotykają się z tym, że tak nie jest i niestety każdy musi „zacząć” wszystko od nowa, aby poznać rzeczywistość i „naukę”(„ciencia”), którą każdy „curandero” zdobył w codziennej praktyce i jest w stanie przekazać to każdej osobie, leczyć lub uczyć.

Ta „Nauka”(„Ciencia”), jak nazywają uzdrowiciele, została zbudowana dzięki intymności z lasem, i jest częścią subtelnego związku z naturą. Ludzie z całej Amazonii ustanowili kod relacyjny z roślinami, rzekami, zwierzętami, gwiazdami, itp. W koncepcji Amazońskiej, człowiek jest zanurzony w świecie zaludnionym przez istoty, z którymi można mieć korzystną lub szkodliwą wymianę. Stara się nawiązać relację z tymi różnymi siłami natury , które sprzyjają zdrowiu, dobru wspólnoty, rozwoju społecznego grupy, ochronę przed niebezpieczeństwami … w rezultacie: szczęście.

Każdy element bezpośredniej konkretnej rzeczywistości mieści także wymiary zazwyczaj niewidoczne, które w poszczególnych przypadkach lub za pomocą konkretnych metod mogą manifestować się lub być osiągnięte. Więc rośliny „matki” mogą manifestować się w snach. Leśne duchy przedstawiają się w postaci zwierząt, duchy są wywołane przez święte pieśni inkantacji lub Icaros… Ayahuasca, pnącze duszy, pozwala nam widzieć nawet zmarłych…W powietrzu, „urkututu” zapowiada wizytę … „Tunchi” śmierć … Rzeka jest światem zamieszkiwanym przez: Yacumamy, syreny, delfiny uwodzicielskie kobiety, kryształowe miasta … W każdym razie człowiek lasu ustanowił bardzo złożoną mapę sił natury i sposobów ich oswajania.
Więc zdrowie to nie tylko dobry lub sprawny stan fizyczny, ale także harmonia z otoczeniem widzialnym i niewidzialnym. Techniki mocy mogą nie tylko uzdrowić chore ciało, ale również służą by poprawiać łowiectwo, rybołówstwo, produkcję rolniczą, „uzdrowić” działalność gospodarczą, osiągnąć szczęście, podróżować „pod ochroną” (z”arcanami”), ale też uwieść kobietę przez „pusangas” , zemścić się na wrogu przez praktyki magii czarów. Tą tradycję uznał ten region jako centrum zarówno szanowanej jak i obawianej wiedzy przodków.

Dawniej grupy etniczne wykorzystali swoją wiedzę o świecie roślin w codziennym życiu, od narodzin do śmierci. Wszyscy młodzi ludzie podlegali ścisłym „dietowaniom”, które wzmacniały ich ciało i duszę. Przez Ayahuasca poznawali subtelne siły świata, pokonywali swoje lęki, stawali się dorosłymi. Z biegiem czasu, tą tradycję zaczyna się tracić i znikają stare „purgueros”, którzy znają „palos”(drzewa) oraz sposoby ich przygotowania i przyjmowania. W Amazonii, nikt nie umiera przez ukąszenie węża, jeśli na czas trafi do „curandero”. By stać się takim „curandero”, każdy z nich musi wchodzić na długie okresy wgłąb dżungli, wypić wywary z silnych roślin, odizolowany, w leśnej dziupli , w samotności nie widząc nikogo, poza jego „mistrz curandero”, jedząc tylko gotowane zielone banany (inguiri ) lub z ogniska, pokarmy bez soli, bez przypraw, bez cukru … również ścisła wstrzemięźliwość seksualna: „dietowanie kobiety”!

Całe to cierpienie, by uczyć się od roślin mistrzowskich takich jak : bobinzana, chiriq sanango, quilluwiki, i wiele innych, poprzez sny i wizje, kiedy postrzeganie modyfikuje się na tyle , że zjawiają się duchy rośliny, wtedy zwierzęta zbliżają się tak blisko, że polowanie stanie się dziecinnie proste. Technika jest tak skuteczna, że nawet psa zmusi się do „dietowania”.
Tak więc mężczyzna albo kobieta z Amazonii nauczyli się „przygotowywać” porody, opiekować się ciążą, regulować zapłodnienie kobiet (yawar piripiri), „spawanie” kości (suelda consuelda), „naprawianie” przepukliny spowodowane ciężką pracą na polu („kuracja okaleczonych jąder”), leczyć reumatyzm z powodu zimna i nadmiernego spożycia tłuszczu zwierzęcego, padaczki (gota coral) … Odkryli naturalne kosmetyki, by mieć białe zęby i lśniące włosy …

Korzystania z „dmuchania” dymu tytoniowego, cynamonu czy perfum do wyleczenia strachu u dzieci, kiedy straszy (cutipa) zwierzę lub silne drzewo… Wysysanie by usunąć czary, powodować wymioty by pozbyć sie „przygotowanego czaru” dostarczonego z pokarmem , masowanie by powróciła na miejsce „huihuano” (kość ogonowa) przekrzywiona u niemowląt, która powoduje biegunkę i wysoką temperaturę lub też w celu wyprostowania źle umiejscowionego płodu, środki przeczyszczające by eliminować „robaki” … Nieskończona ilość, precyzyjnych praktyk, dziedziczonych zawsze z pokolenia na pokolenie i wzbogacana przez nauczycieli, którzy ośmielili się odważnie odkrywać tajemniczy i niewidzialny świat dżungli.
Jeden z opiekunów w Peru jest „uzdrowiciel huesero (ustawiacz kości)” Don Carlos,

który przechodził przez cały ten proces „uczenia się” i codziennych praktyk. Poza praktykami ze świętymi roślinami, takich jak Ayahuasca i poprzez „dietowania”, rośliny dały mu „nauki huesero(ustawiacz kości)”, który polega na wprowadzeniu każdej kości na właściwe miejsce w naszym ciele poprzez specjalny masaż . Podczas jego poprzednich pobytów w Polsce, byłem świadkiem, jak wielu ludzi ponownie zaczynało chodzić po jego zabiegach, ludzi którzy mieli ogromny ból spowodowany przez wypadki, nie mogli chodzić. Również jak

„naprawił” kości u dzieci i osób starszych.
Wspólnie będziemy opiekować się i przeprowadzać rytuały ze Świętą Rośliną na terenie Peru , miasto Pucallpa.

1 Orzeł Mirko

 

 


23 sierpnia 2012, 04:09

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
OBJAWIENIE

Po ostatnim spotkaniu w lesie, wśród natury, wspólnym medytowaniu i połączeniu się z Wszechświatem, doszedłem do wniosku, ba, objawiło mi...

Zamknij