Aguila Mirko

Siedem Praw DuchowychNa drodze Lakota, jesteśmy nauczani, że powinniśmy
żyć zgodnie z siedmioma głównymi prawami duchowymi
lub głównymi wartościami.

 

Pierwsze prawo to chodzić w ciszy i spokoju. Chodzić pokornie. Bądź delikatny ze wszystkim i wszystkimi na ziemi. Niektórzy ludzie lubią czuć się wielkimi i mieć kontrolę. Ale tak naprawdę nie mamy kontroli. Jesteśmy stworzeni mali i słabi, więc nasz Stwórca może napełnić nas mocą. Nie mamy niczego, jesteśmy niczym, nic nie możemy zrobić, bez daru życia.

Drugie prawo to, mieć szacunek do wszystkich stworzeń. Wszyscy jesteśmy stworzeni przez tego samego Boga, a ten sam Święty Duch mieszka w każdym z nas.Właśnie to co marnujemy lub wyrzucamy, może być najważniejszą rzeczą dla kogoś innego. I oczywiście szacunek musi zacząć się od siebie, szanując nasze ciała, umysły, emocje i uczucia.

Trzecie prawo to być pomocnym, lub szczodrym, które tak naprawdę są to te same rzeczy. Wszystko co mamy, nie jest tylko nasze, ale jest darem, by mogło być udostępnione za naszym pośrednictwem. Ktoś może mieć pieniądze, a inny nie. Ktoś może być silny, inny może być inteligentny a inny może być dobrym kucharzem. Wszystko co mamy, to jest to coś, czego wszyscy potrzebujemy.

Czwarte prawo, to być miłosiernym. Każdy ma swoją historię. Każdy ma swój ból i radość. A gdy widzimy kogoś, nie wiemy jaka jest jego historia, lub przyczyna sposobu jego działania. Nie możemy stać w pozycji sędziego.

Piątym prawem jest mieć dobre nastawienie. To może być najważniejszą wartością dla naszych dzieci, ponieważ sposób w jaki my działamy, to sposób w którym one będą działać. Więc nie możemy mieć dobrego nastawienia tylko wtedy, gdy życie toczy się zgodnie z naszym sposobem myślenia. Powinniśmy mieć dobre nastawienie, niezależnie od tego, co życie przynosi nam na naszej drodze.

Szóste prawo to być wyrozumiałym. Wszyscy zostaliśmy zrobieni źle. Wszyscy mamy powody do wściekłości i rozżalenia. Ale to tylko skraca nasze życie. To jak picie trucizny i mieć nadzieją, że ktoś inny z powodu tej trucizny umrze. Kiedy przebaczamy, stajemy się wolni. I musimy zacząć od przebaczenia sobie.

A siódmym prawem jest, aby się modlić i być wdzięcznym. Nasze życie jest obfite. Nie dlatego, że mamy to czego chcemy, ale po prostu dlatego, że mamy życie. Jeśli jesteśmy naprawdę wdzięczni, wtedy wszystkie inne prawa będą się układać.

MITAKUYE OYASIN!!!

1 Orzeł Mirko


15 września 2012, 06:12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia Ayahuasca z perspektywy ludu Shipibo-Conibo.

Opowiem wam historię, kiedy Ayahuaska była człowiekiem. Pewnego dnia pewien mężczyzna wyszedł z domu i znalazł na drodze drzewo. Usiadł...

Zamknij