Aguila Mirko

Szałas potów


CNV00033-1024x796Temazcal jest indiańską tradycją, która pochodzi od Majów, Tolteków i Północnoamerykańskich Aborygenów. Polega ona na stworzeniu zamkniętej budowli, na kształt szałasu – zwanego INIPI.

W jej środku odbywa się cały ceremoniał, czyli polewanie wodą rozgrzanych do czerwoności kamieni. W ten sposób wytwarza się atmosfera kąpieli w parze i w pocie. Temazcal to oczyszczenie duchowe, umysłowe i fizyczne, które dokonuje się w obrębie budowli przypominającej iglo przy jednoczesnym użyciu oparów ziół, przypraw i popiołu. Kąpiel w Temazcal jest podzielona na cztery sesje, czyli tzw. „DRZWI”. Każde kolejne drzwi wywołują specyficzną energię oczyszczającą oraz introspekcję.

gorace kamienieSzałas Temazcal jest położny 30 metrów od morza, oceanu lub innego zbiornika wodnego. Na zewnątrz znajduje się ognisko, gdzie nagrzewają się kamienie, które później będą używane. Przed wejściem do szałasu zostawia się okulary, zegarki i wszystkie inne urządzenia, aby nie urażały nas pod wpływem ciepła oparów. Gdy wchodzimy do wewnątrz, siadamy i czekamy na rozpoczęcie pierwszej sesji – „DRZWI”, która rozpoczyna się w momencie, gdy pomocnik „Strażnika Ognia” wchodzi z szufelką pełną rozżarzonych kamieni, kładzie je na środku i odchodzi zamykając wejście do szałasu. Wtedy zapada ciemność. Nasz przewodnik wylewa wodę na gorące kamienie a para zaczyna się rozprzestrzeniać. Następnie przekazuje naczynia z ziołami, które garściami zostają wrzucone do oparów…cóż za piękne zapachy! Zaczynamy głęboko i rytmicznie oddychać, przywołujemy energię „DRZWI” , urzeczywistniając dynamikę oczyszczenia i pra-pamięć. Po paru chwilach medytacyjnej introspekcji, całą grupą krzyczymy: DRZWI!. Strażnik ognia otwiera drzwi i wchodzi z kolejnymi gorącymi kamieniami i wodą, kładzie wszystko na środku, wychodzi i zamyka drzwi, aby rozpocząć kolejną cześć procesu.

zdjecia 2335Należy pamiętać, ze Temazcal jest zrobiony na podobieństwo łona kobiety, które jest tym samym łonem, co łono Matki Ziemi – Pachamamy, w które wchodzimy nadzy, a wychodzimy odradzając się na Planecie, z bardziej przejrzystą wizją tego, co musimy dokonać, wyleczyć, pokonać i wypracować.

 

Korzyści

„Szałas Potów” – Temazcal ma potężne zastosowanie w leczeniu wielu chorób, bólów różnego pochodzenia, zarówno ostrych i przewlekłych. Temazcal pomaga w leczeniu reumatyzmu, prostaty, zapalenia stawów, problemów wątroby, układu trawienia, układu krążenia, problemów z płucami, zapalenia oskrzeli i w zaburzeniach gruczołów np. tarczycy.
Dzięki właściwościom leczącym jest skuteczny w pobudzaniu wszystkich organów wewnętrznych, oczyszczając nasze ciało z toksyn, które pozostawiły w naszym ciele lekarstwa, a także inne szkodliwe substancje chociażby takie jak składniki naszej niewłaściwego odżywiania. Pomaga w eliminowaniu tłuszczu poprzez wydzielanie potu, dzięki czemu pomaga w leczeniu otyłości i starzeniu się skóry. Eliminuje chroniczne przemęczenie fizyczne i umysłowe, problemy ze złym trawieniem, bóle żołądka, zapalenie wyrostka robaczkowego, usuwa zatory w układzie limfatycznym i poprawia jakość życia osobom cierpiącym na cukrzyce i nadciśnienie.

 

 • Całkowite rozluźnienie systemu mięśniowego
  Temazcal pomaga w rozluźnieniu układu mięśniowego poprzez wyeliminowanie:
  – kurczów mięśniowych
  – bólu pleców (od barków po biodra)
  – bólu kolan
  – kostek
  – i innych.Jest to możliwe dzięki efektom temperatury i olejków eterycznym roślin,
  które są używane podczas Temazcal.
 • Poprawa układu krążenia
  Dzięki wysokiej temperaturze wrzenia świeżej wody uzyskuje się wysoki poziom ruchu
  w układzie krążenia, co pomaga w rozwiązaniu problemów żylaków, wrzodów żylakowatych,
  zdrętwienia rąk i nóg, wysokiego i niskiego ciśnienia i innych problemów układu krążenia.
 • Poprawa układu immunologicznego
  Zwiększa produkcję leukocytów (białych krwinek) w organizmie. Zaobserwowano, że osoby, które biorą potne kąpiele,
  a które cierpią na chroniczne i odnawiające się choroby, łagodniej przechodzą przebieg tych chorób, szybciej się z nich
  wyleczyć a nawet całkowicie je wyeliminować.
 • Detoksykacja ciała
  Temazcal pomaga człowiekowi usunąć zanieczyszczenia organizmu, pomagając tym sposobem w oczyszczaniu w swoim ciele dróg potnych, eliminowaniu szkodliwego działania kwasu moczowego, problemów skórnych np. trądziku, spalaniu tłuszczu. Pomaga również przy zanieczyszczeniach skóry, artretyzmie itp.
  Poza tym, pocąc się można wspomóc prawidłowe funkcjonowanie nerek.
 • System dermatologiczny
  Skóra działa jak mechanizm regulujący wewnętrzną temperaturę organizmu. Temperatura w Temazcal w niektórych przypadkach może przekroczyć ponad 50 °C. W ciele istnieje mechanizm autoregulacji wewnętrznej, który pozwala nam przekroczyć 38 °C. W wielu przypadkach, najczęściej u osób, które żyją w środowisku z dużym zanieczyszczeniem, pory skórne zatykają się, a przy wysokich temperaturach uwalniających się podczas Temazcal pory się otwierają i odnawiają. Temazcal stymuluje regenerację skóry. Umożliwia powstawanie warstwy kwasu istotnego w ochronie przed infekcjami skórnymi.
 • Układ oddechowy
  Temazcal oczyszcza i usuwa zatory w kanałach nosowych i zatokowych, kąpiele potne są wykorzystywane w leczeniu grypy, zapalenia oskrzeli, astmy i zapalenia zatok.
  W wyniku wydzielania ciepła przeprowadza się terapię inhalacyjną, która następuje dzięki połączeniu pary wodnej z dymem i olejkiem kwiatów leczących, umieszczonych na kamieniu podczas ceremonii. Dzięki temu drogi oddechowe automatycznie się oczyszczają.
  Zaskakująco szybko aktywizuje się przepływ wody, nawet siedmiokrotnie szybciej niż w normalnych warunkach. Powoduje to szybszy obieg krwi, która przepływając przez płuca i oskrzela ułatwia pozbywanie się toksyn tam skumulowanych. Temazcal może pomagać również w przypadkach zapalenia zatok, kataru, astmy, rozedmy płuc i innych problemach związanych z płucami.
 • Układ nerwowy
  Podczas Temazcal wytwarza się efekt relaksu. Organizm stymulowany jest do lepszego zwalczania stresu, bezsenności i napięcia nerwowego. Poprawia się funkcja procesów umysłowych, nie tworząc przy tym reakcji przeciwnych. Rytuał stymuluje pracę układu hormonalnego, pomaga oczyścić krew eliminując poprzez pot toksyny i zanieczyszczenia. Pobudzając system nerwowy i stymulując gruczoły potowe wspomaga także w naturalny sposób wyleczyć ubytki w naczyniach krwionośnych. Działa tez na poziomie psychologicznym, pozwalając lepiej zrozumieć wewnętrzne rozterki i problemy osobiste.

”Temazcal jest powrotem na łono matki, jest ponownym narodzeniem”