Aguila Mirko

Spis ziół


Achiote (Bixa orellana L.)

Roślina o szczególnym znaczeniu dla zdrowia mężczyzn. Ma bowiem wpływ na gruczoł krokowy zwany też gruczołem sterczowym. Jego powiększenie spotyka się prawie u połowy mężczyzn po 60 roku życia i niestety pewien odsetek tych zmian przekształca się w nowotwór złośliwy. Można zapobiegać tym zmianom przez podawanie Achiote. Przy leczeniu raka prostaty stosuje się leki hormonalne i wtedy lepiej podawać samą Achiote, ale w zwiększonych dawkach. Achiote oprócz działania zmniejszającego przerost gruczołu krokowego wpływa też bardzo korzystnie na układ moczowy. Może więc też być stosowana przez kobiety.

Achicoria (Cichorium intybus L.)

Zioło wieloletnie z grubym korzeniem zawierające mleczny płyn. Posiada prostą twardą łodygę o wysokości 1 metra i ząbkowate liście o długości 15 cm . Pochodzi z Europy. Uprawia się w strefach klimatu umiarkowanego. Przez swoje właściwości żółciopędne, moczopędne i wzmacniające jest zalecane przy anoreksji, niestrawności, diskinezji żółciowej, nadciśnieniu.

Agracejo (Berberis vulgaris)

Jest to zioło przeczyszczające. Jest środkiem usuwającym stany zapalne z nerek. Pomaga rozpuszczać kamienie nerkowe. Wskazane przy biegunce, zapaleniu i marskości wątroby, kamieniach żółciowych, nieżytach żołądka.

Ajenjo (Artemisia absinthium L.)

Zioło wieloletnie o wysokości 1 metra, pokryte delikatnymi srebrnymi włoskami. Liście o długości 5-7 cm Kwiaty małe, żółtawe. Roślina ta pochodzi z Europy. Uprawia się w dużych ilościach na obu półkulach. Przez swoje właściwości wzmacniające i żółciopędne jest wskazana przy bolesnym miesiączkowaniu, braku apetytu, dyskinezji żółciowej i przy zakażeniach.

Alfalfa (Medicago sativa)

Roślina ta jest bogatym źródłem witaminy C, wapnia, fosforu. Pobudza apetyt, wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Działa korzystnie w okresach rekonwalescencji. Herbata z Alfalfy pobudza produkcję mleka u karmiących matek. Przeprowadzone badania pokazały ze Alfalfa ma właściwości zmniejszające poziom cholesterolu we krwi. Powinno się unikać stosowania jej u osób skłonnych do krwotoków.

Asmachilca ( Eupatorium triplinerve)

Jest to krzew o wysokości 1 metra. Rośnie na zachodnich stokach Andów i w dolinach miedzy pasmami Andów na wysokości 3600- 4000 metrów n.p.m. Krzew pochodzący i uprawiany tylko w Peru. Stosowany jest od czasów Inków do leczenia chorób układu oddechowego. Stosuje się w postaci naparu. Ma właściwości wykrztuśne i przeciwastmatyczne.

Borraja (Borago officinalis L.)

Jest to roślina o wysokości do 60 cm, pokryta twardymi włoskami. Pochodzi z Europy i północnej Afryki. Rośnie w strefach klimatu umiarkowanego. Zaleca się stosowanie jej w leczeniu chorób układu oddechowego (przeziębieniach, zapaleniach oskrzeli, krtani), w okresach przed miesiączkowych. Przez swoje właściwości przeciwzapalne i łagodzące stosuje się zewnętrznie w postaci okładów z liści i kwiatów.

Carqueja (Baccharis crispa)

Roślina ta jest stosowana przy bólach żołądka, braku apetytu i niestrawnościach.

Chanca Piedra (Philanthus niruri)

Roślina ta pomaga rozpuścić kamienie z soli organicznych, dlatego stosuje się ją przy leczeniu kamicy nerkowej i żółciowej.

Chirisanango

Jest korzeniem pochodzącym z dżungli amazońskiej. Po wypiciu naparu występuje uczucie silnego zimna co może spowodować panikę, ale trwa to zaledwie kilka minut. Jest to środek skuteczny przy leczeniu reumatyzmu i reumatoidalnych zapaleniach stawów.

Cola de Caballo (Equisetum arvense L.)

Posiada właściwości ściągające, moczopędne, hamujące krwawienie i zabliźniające rany. Stosuje się doustnie przy leczeniu chorób prostaty, w zapaleniu pęcherza moczowego, w nie trzymaniu moczu, krwiomoczu, zapaleniach cewki moczowej. Przez swoje właściwości antyseptyczne, zabliźniające rany, stosuje się przy urazach skóry.

Culantrillo de Pozo (Adiantum capillus-veneris L.)

Jest to paproć koloru brązowego, pokryta włoskami. Korzenie są włókniste i bardzo drobne. Rośnie przy wybrzeżach rzek, w miejscach przyciemnionych i na wilgotnej glebie. Przez swoje właściwości przeciw-kaszlowe, ściągające, nawilżające i wykrztuśne. Jest zalecana przy zapaleniach oskrzeli, gardła, i innych dolegliwościach układu oddechowego. Zalecana również przy żółtaczkach.

Cuti-cuti (Cheilanthes siw)

Roślina o małych kwiatach koloru srebrnego. Działa skutecznie na obniżenie poziomu glukozy we krwi, dlatego stosuje się w przypadku cukrzycy.

Diente de León (Taraxacum officinale Weber)

Zioło wieloletnie o dużym korzeniu, posiadające gorzki sok mleczny. Posiada krótką łodygę i ząbkowate liście. Pochodzi z Europy. Zioło to jest rozprzestrzenione na całym świecie, rośnie na suchych terenach, na łąkach i na polach uprawnych. Działa żółciopędnie, ułatwia trawienie i stosuje się go przy niewydolności wątroby, kamicy żółciowej, żółtaczce, arteriosklerozie, braku apetytu, powolnym trawieniu oraz przy zaparciach. Działa też na układ nerkowy, w kamicy moczowej i w innych dolegliwościach jak otyłość, gościec, dna moczowa i w chorobach skóry.

Eucalipto (Eucaliptus globulus)

Jest to drzewo o 75- 90 m. długości z szarawą korą, która schodzi w określonych porach roku. Pochodzi z Australii i Tasmanii. Występuje ok. 500 gatunków na całym świecie. W Ameryce rośnie w strefach klimatu tropikalnego od Kalifornii do Argentyny. Stosuje się doustnie w leczeniu cukrzycy i chorobach układu oddechowego oraz zewnętrznie przy gojeniu ran, w postaci wcierania do łagodzenia bóli reumatycznych i jako inhalacje do leczenia chorób płuc.

Flor de Arena (Tiquilia paronychioides)

Działa na układ nerwowy przez swoje właściwości uspokajające, reguluje system nerwowo-wegetatywny u osób nadmiernie pobudzonych i nadmiernie pocących się. Eliminuje nadmiar kwasu moczowego z krwi na skutek nadmiernego spożywania białka zwierzęcego.

Geranio (Geranium robertianun)

Rośnie w ogródkach jako roślina ozdobna. Liści używa się przy bólach żołądka występujących przy niestrawności.

Hercampuri (Gentianela alboroceas)

Jest to krzew koloru ciemno – brązowego z małymi liściami i kwiatami koloru liliowego. Rośnie w rejonach andyjskich na wysokości 3500-4300 metrów n.p.m., w strefach klimatu chłodnego i wysokogórskiego. Roślina ta jest stosowana od czasów Inków, aby ulżyć bólom żołądka, poprawić stan nerek oraz wątroby, do obniżenia gorączki spowodowanej przez malarie, do oczyszczenia krwi, do regulowania produkcji żółci. Jest zalecane również zastosowanie jej w postaci naparów przy otyłości i do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Hierba de Juan Alonso (Xanthium spinosum)

Jest to roślina pokryta kolcami. Działa przeciwzapalnie na układ moczowy.

Hierba Santa (Cestrum hediondinum Durn.)

Jest to krzak o wysokości 1 – 3 metrów, posiada cuchnący i niemiły zapach. Występuje na brzegach małych rzek i w Andach na wysokości 200- 3400 metrów n.p.m. Stosuje się jako środek przeciwbólowy przy zapaleniu gardła i stawów, w chorobach układu oddechowego, ułatwia trawienie i działa żółciopędnie.

Liscie z koki (Erytroxilon cocae L.)

Jest to krzew o wysokości od 30 cm do 2 metrów. Posiada mocny korzeń. W Peru występuje w strefach klimatu tropikalnego i podzwrotnikowego, na obrzeżach dżungli na wysokości 500 – 2000 metrów n.p.m. Występuje w Argentynie, Kolumbii i w Ekwadorze. Inkowie uważali ją za roślinę świętą. Posiada właściwości przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwastmatyczne, znieczulające miejscowo, pobudza trawienie. Jej długotrwale stosowanie może spowodować uzależnienie.

Liscie z Sen (Cassia angustifolia)

Jest to krzew z liściami. Pochodzi z południowej Europy, zachodniej Azji, i tropikalnej Ameryki. zielono – żółtawymi. Pochodzi z Arabii i Jemenu. Przez swoje właściwości przeczyszczające zarówno liście jak owoce są stosowane doustnie przy zaparciach i w przypadkach, gdy jest potrzebne oczyszczenie jelit (badanie radiologiczne, zabiegi).

Huamanrripa (Laccopetalum giganteum Weed.)

Jest to zioło o wysokości 50 cm . Jest to roślina wysokogórska. Spotykana na stokach gór na wysokości 4200- 4600 metrów n.p.m. Posiada właściwości wykrztuśne i przeciw-kaszlowe. Stosuje się w postaci naparów.

Huira-huira (Calcitium canescens)

Ta roślina występuje zarówno w strefach klimatu umiarkowanego jak i tropikalnego. Liście maja jedną powierzchnię gładką, a drugą pokrytą meszkiem. Tą ostatnią pokrywa się zainfekowane wrzody skóry. Natomiast gładką stroną pokrywa się rany bez znaków infekcji. Ma działanie gojące. Posiada również właściwości antyseptyczne, wykrztuśne, przeciw-kaszlowe i przeciwgorączkowe. Trwają badanie na temat składu chemicznego tej rośliny.

Maca (Lepidium meyenii Walp.)

Jest to roślina wieloletnia o ok. 15 cm długości. Rośnie na terenach górskich na 3300- 4500 metrów n.p.m. Uprawia się na stokach gór, dobrze znosi niskie temperatury. Zbiory: od maja do czerwca bardzo szybko wysusza się. Jest zalecana jako środek wzmacniający dla dzieci, młodzieży, dla osób starszych i osłabionych. Zalecana również przy niepłodności. Posiada wysoką zawartość jodu, dlatego na terytoriach, gdzie jest stosowana nie ma przypadków osób z wolami tarczycowymi.

Manayupa (Desmodium mollicum)

Jest bardzo ważną rośliną leczniczą. Najlepiej skutkuje podawana samodzielnie. Oczyszcza krew z różnych zanieczyszczeń zewnętrznych – głównie z resztek i metabolitów przyjmowanych leków. Zwiększa ilość wydalanego moczu, poprawiając funkcję nerek i ułatwiając wydalanie osadów z dróg moczowych. Stanowi pierwszy składnik kuracji oczyszczającej. Jej składniki mają działanie przeciwzapalne, przeciw-zakaźne. Pomocniczo stosowana przy leczeniu astmy.

Malva (Malva parviflora)

Jest to roślina bardzo rozgałęziona o ok.30-60 cm długości. Pochodzi z Europy. Rośnie w strefach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego na obu półkulach. Stosuje się doustnie przy chorobach serca i przy padaczce.

Maracuya

Sok z tego owocu obniża ciśnienie krwi, dlatego stosuje się w przypadkach nadciśnienia.

Marcco (Ambrosia peruviana Willd.)

Jest to krzak posiadający silną woń. Rośnie na brzegach andyjskich rzek oraz w dżungli, chociaż spotyka się go również na suchych terenach. Posiada właściwości przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciw-robaczkowe, wzmacniające układ nerwowy.

Marańón

Ten owoc pochodzi z dżungli amazońskiej. Reguluje czynność trzustki. Stosuje się przy cukrzycy.

Molle (Schinus molle L.)

Jest to drzewo do 10 metrów wysokości. Pochodzi z Peru. Rośnie też w Chile, Ekwadorze i Boliwii. Uprawia się jako krzew ozdobny w Meksyku i USA. Stosuje się w schorzeniach układu oddechowego oraz przy żółtaczce. Działa przeciwreumatycznie, gojący rany, przeczyszczająco, hamująco krwawienia, rozkurczająco.

Mullaca (Müehlenbeckia vulcanica)

Stosuje się liście i łodygi tej rośliny. Czynniki chemiczne powodują reakcje cieplna w organizmie, pomaga przy alergiach, rozszerza oskrzela. Stosuje się przed pójściem spać. Po zażyciu zaleca się nie wstawanie z łóżka, aby nie oziębić organizmu. Zaleca się częstą zmianę odzieży, przy nadmiernym poceniu się. Stosuje się przy chorobach układu oddechowego.

Muńa-muńa (Minthostachys setosa Brig.)

Jest to roślina o 1-2 metrów wysokości. Rośnie w południowym Peru na wysokości 2700 – 3400 metrów n.p.m. Stosuje się przy wzdęciach żołądka, w chorobach nerek. Działa przeciwbólowo i przeciw – zakaźnie.

Orégano (Oregano vulgare L.)

Jest to wieloletnia aromatyczna roślina o ok. 20 -30 cm wysokości, pokryta włoskami. Rośnie na glebie o składzie wapniowym czy krzemowym w strefach klimatu zwrotnikowego czy umiarkowanego. Przez swoje właściwości antyseptyczne, trawienne i wykrztuśne stosuje się doustnie przy braku apetytu, powolnym trawieniu, wzdęciach żołądka, kaszlu, zapaleniach gardła, zapaleniach zatok, zapaleniu oskrzeli i bolesnym miesiączkowaniu.

Paico (Chenopodium ambrasioides L.)

Jest to aromatyczna roślina o 30 -50 cm wysokości. Rośnie w ciepłym klimacie, na kamienistych stokach gór. Stosuje się jako środek przeciw-robaczkowy, przeciwzapalny, przeciwreumatyczny, ułatwiający trawienie, zwalczający wzdęcia i rozwolnienia oraz przy chorobach skórnych.

Papa (Solanum tuberosum L.)

Jest to roślina o 40 -60 cm wysokości. Uprawia się w wysokich partiach górskich na 3000 – 4000 metrów n.p.m. Obecnie uprawia się te roślinę na całym świecie.. Stosuje się w postaci okładów i w postaci ekstraktu do picia. Działa przeciw-wrzodowo, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, hamuje krwawienie. Stosuje się przy ukłuciu owadów, przy oparzeniach, w kamicy nerkowej.

Pinco-pinco (Efedra americana H y B)

Jest to krzew bardzo rozgałęziony. Rośnie w strefach górskich i na wybrzeżu Peru. Jest uważany za zioło przeczyszczające krew. Działa przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, hamuje krwawienie, zwiększa diurezę. Stosuje się przy schorzeniach nabłonka jamy ustnej, w chorobach nerek i przy złamaniach.

Queto-queto (Gnaphalium spicatum Lam.)

Jest to zioło wieloletnie o cienkich korzeniach, sięga do 20 cm wysokości. Rośnie na brzegach strumieni gór andyjskich i na terenach wysokogórskich na wysokości 2400 – 4500 metrów n.p.m. Spotyka się tez w Chile, Boliwii, Paragwaju, Urugwaju i w południowej Brazylii. Posiada właściwości hamujące krwawienia (gojenia się ran), antyseptyczne (dróg moczowych), hamujące powstawanie wrzodów żołądka, przeciwrakowe (żołądka, prostaty). Stosuje się również przy chorobach układu oddechowego (chrypka, ból gardła).

Ruda (Ruta chalepensis L.)

Jest to zioło wieloletnie. Sięga do 1 metra wysokości. Posiada silną woń. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich i Azji. Uprawia się prawie na całym kontynencie amerykańskim i na Karaibach. Przez swoje działanie przeciw-kaszlowe, rozkurczające i uśmierzające, stosuje się przy chorobach układu krążenia (hemoroidy, żylaki), układu nerwowego (nadmiernie napięcie, histeria). Przez swoje działanie przeciwzapalne, eliminujące pasożyty i gojące rany, stosuje się przy wrzodach dziąseł, ukłuciu owadów, reumatyzmie.

Sábila (Aloe vera)

Ta roślina posiada kolczaste grube liście zawierające gesty żel. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Przez swoje działanie wzmacniające, żółciopędne i przeczyszczające stosuje się przy zaparciach. Jej działanie nie maleje przy długotrwałym stosowaniu, dlatego jest stosowana w leczeniu zaparć wynikających z używania preparatów zawierających żelazo. Przez swoje działanie nawilżające i gojące, stosuje się w leczeniu oparzeń i ran skóry w postaci maści i okładów.

Sangre de Drago (Croton palanostigma Klotzsch)

Jest to drzewo, które sięga do 15 metrów wysokości, bardzo rozgałęzione w górnej części. Ma kolor szaro-czerwony. Po zrobieniu nacięcia z kory wydziela się gęsta żywica koloru ciemno-czerwonego („krew”). Rośnie w lasach tropikalnych nawysokości 125-2080 metrów n.p.m. Ma właściwości przeciw-wrzodowe Hamuje krwawienie, przeciwnowotworowe pzeciw-żylakowe, przeczyszczające, przeciw-zakaźne (choroby gardła), przeciw-gruzlicowe, antyseptyczne (układu rozrodczego kobiet).

Tahuarí (Tabebuia ochracea)

Korę tego drzewa pochodzącego z dżungli stosuje się przy guzach złośliwych. Wzmacnia system immunologiczny, wiąże się z nim ogromne nadzieje w leczeniu AIDS, trwają badania nad właściwościami.

Tamarindo (Tamarindus indica L.)

Jest to drzewo o ok. 10-25 metrów wysokości o rozgałęzionej koronie, grubym pniu. Posiada korę koloru brązowego. Pochodzi z Afryki, obecnie rośnie również na Karaibach i w tropikalnej Ameryce. Z owoców tego drzewa przyrządza się popularny sok. Przez swoje właściwości diuretyczne i działanie bakteriobójcze jest stosowany w leczeniu chorób układu pokarmowego i moczowego. Stosuje się tez w chorobach wątroby.

Tomillo (Thymus vulgaris L.)

Jest to aromatyczne zioło o prostej łodydze o ok. 20 -50 cm wysokości, bardzo rozgałęzione i liściaste. Pochodzi z regionów śródziemnomorskich i z rejonów zachodniej Azji. Uprawia się w partiach górskich krajów tropikalnych w Ameryce i na Karaibach. Przez swoje właściwości rozkurczowe, przeciw-kaszlowe, wykrztuśne, bakteriobójcze, stosuje się doustnie w chorobach układu oddechowego (astma, kaszel, grypa, zapalenie oskrzeli) i pokarmowego ( dyskinezja żółciowa, powolne trawienie, nieżyt żołądka, wzdęcie żołądka, skurcze jelit, zakażenie robaczkowe jelit, brak apetytu).

Toronjil (Satureja brownei L.)

Jest to aromatyczne zioło, rośnie do 20 cm wysokości, posiada kwiaty koloru liliowego. Pochodzi z Europy. Uprawia się w środkowej, południowej Ameryce i na Karaibach. Rośnie w miejscach zaciemnionych na wybrzeżu rzek. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgorączkowe i obniżające ciśnienie, stosuje się przy chorobach układu oddechowego i przy nadciśnieniu.

Uńa de Gato (Vilcacora) (Uncaria tomentosa Willd)

Jest to ogromna liana o ok. 18 – 19 metrów wysokości. Ta roślina ma dwa okresy wzrostu. Przez pierwszy rok rośnie w postaci krzewu pnącego. Haczyki, które posiada pozwalają na doczepianie się do innych roślin. Haczyki te pojawiają się, kiedy korzenie zbiorą dostateczna ilość wody i pokarmu, żeby przetrwać w gorącym klimacie. W drugim czy trzecim roku przeistacza się w coś, co przypomina drzewo o spiralnym kształcie pnia. Rośnie w strefach klimatu tropikalnego w dżungli amazońskiej na wysokości 300 – 800 metrów n.p.m. Plemiona rdzenne stosowały napary z kory i korzeni tej rośliny z powodu ich właściwości przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, a w wysokich dawkach jako środek antykoncepcyjny. Długotrwale stosowanie Uńa de Gato może spowodować przewlekle zaparcia.

Valeriana Andina (Valeriana pinnatífida R y P)

Jest to roślina o ok. 30 cm wysokości z rurkowatymi korzeniami o charakterystycznym zapachu. Rośnie w andyjskich dolinach na wysokości 2900 -3000 metrów n.p.m. Niektóre jej gatunki rosną tez na pagórkowatych wybrzeżach Peru. Posiada właściwości działające rozkurczowo i uśmierzająco na układ nerwowy. Stosuje się przy leczeniu bezsenności i w stanach niepokoju.

Verbena (Verbena carolina L.)

Jest to krzew wieloletni, rozgałęziony, z lancetowatymi lisicami. Pochodzi z Ameryki Północnej. Rośniew lasach sosnowych. Przez swoje właściwości przeciwgorączkowe i zwiększające potliwość stosuje się przy schorzeniach oddechowych i pokarmowych.

Wińa-wińa

Tę roślinę stosuje się doustnie i zewnętrznie na ciemne znamiona skóry.

Wińay-wayna (Huayacán)

Jest to drzewo pochodzące z dżungli uważane jako „drzewo młodości”. Pomaga utrzymać ciało zdrowe, silne i młode.

Yanatananca

Ta roślina pochodzi z okolic Ayacucho w Peru. Stosuje się przy raku żołądka i jelit.