Aguila Mirko

UWOLNIĆ NASZ PLECAK PSYCHICZNY.mochiKażdy człowiek nosi, jak ci pielgrzymi, którzy przychodzą do swoich świętych miejsc, „psychiczny plecak”. W środku są nasze cierpienia i radości, nadzieja i rozpacz, nienawiść i miłość, fantazje, które stały się przewodnikiem naszego życia. Czasami również kładziemy do plecaka, trwogę i cierpienia od naszego partnera, naszego syna lub sąsiada, starając się być Zbawicielem Wszechświata. Ale życie jest skonstruowane w taki sposób, by każda istota ludzka nauczyła się załadować „swój własny plecak”, z pozytywnych aspektów i zrzucenia z niego wszystko, co bezużyteczne, wszystko to co spowoduje więcej ciężaru.

mochi1Możemy nazywać „moce emocjonalne”, zdolności istoty ludzkiej, aby skutecznie stawić czoła przeciwnościom codziennego życia, „skrzydła”, które ułatwiają noszenie ciężkiego „plecaka” naszej egzystencji, zwłaszcza w czasach kryzysu lub przeciwnościach losu.

Odwaga, moc siła woli, pozwala nam przezwyciężyć strach i nie zostać sparaliżowanym przez trudności, i zdecydowanie reagować na wymogi naszego życia. Ponadto, odwaga zakłada, bronić naszych przekonań i wartości, które w wielu przypadkach nawet prowokuje krytykę i nieporozumienia.

mochi3Uczciwość, jest synonimem rzetelności, uczciwości, szczerości, zdolności do zachowania zgodności z własnymi przekonaniami i wartościami oraz normami etycznymi danego środowiska społecznego; osoba, z tą zaletą, ponosi odpowiedzialność za swoje błędy i przyznaje się do nich, również nie ma problemu ze wskazaniem błędów innych. Manifestuje swoje intencje, idee i uczucia, nawet jeśli inni ich nie podzielają, oraz spełnia swoje zobowiązania, takie jak obietnice w polu osobistym, społecznym oraz zawodowym.

mochi4Witalność, odnosi się do entuzjazmu, z którym wykonujemy codzienne zadania. Być witalnym, to żyć życie jak przygodę, stawiając czoła codziennym konfliktom z radością i odczuciem tętniącego i aktywnego życia, jest to częścią podstawowej zasady: względność rzeczy i zdarzeń. Witalna osoba żyje głównie TU i TERAZ (przeszłość już była i nie można zmienić, a przyszłość jeszcze nie istnieje).

Witalność, nie ma nic wspólnego z aktywnością lub zrobienia wielu rzeczy. Możemy pomnożyć nasze działania i nie być witalnym. Witalna osoba jest przepojona poczuciem osobistego entuzjazmu, niezależnie od działań, wielu lub kilku, które wykonuje. Moc witalności zakłada, że osoba stawia pasję w realizacji zadań i entuzjazm wynika z samego faktu życia. Przeciwieństwem jest niechęć, brak energii a na końcu, smutek czy depresja.

mochi5Wytrwałość jest dokończeniem tego, co zaczęliśmy, nie poddawanie się przy pierwszych trudnościach, kiedy zaczynamy zadanie lub nawet związek albo pracę. Sukces niekoniecznie jest natychmiastowy i zadowolenie może być na końcu drogi. Jednak że nie możemy być uparci, uporczywi i niezdolni w zmianie naszej ścieżki, jeśli mamy świadomość, że zmiana jest konieczna.

Są ludzie, którzy chwalą się, że nigdy nie opuścili książki w połowie czytania, choć nawet małej części, bo lubią kończyć to, co zaczęli. Trzeba być wytrwałym i nie zakładać nauszników i wkładać głowy, tam gdzie nie jest to możliwe. Odnośnie toksycznych relacji (gdzie obaj członkowie związku cierpią) lub relacji w pracy, które wyczerpały wszystkie dobra, by wreszcie zrozumieć, że czasami zmiana jest zdrowsza.

mochi6Nasz „plecak psychiczny” ładuje się frustracjami, lękami, nieodwzajemnioną miłością, nadziejami i projektami, które są jak ciężkie kamienie które są utrudnieniem by chodzić i cieszyć się życiem. Dlatego konieczne jest rozróżnienie pomiędzy kamieniami szlachetnymi i tymi które są bezwartościowe.

mochi7Aby rozładować nasz „plecak”, trzeba zrobić sobie przerwę w podróży naszego życia i zobaczyć, co sprawia, że cierpimy bardziej lub co dostarcza nam szczęścia. W ten sposób możemy określić, co możemy wyrzucić i co możemy zachować aby odciążyć ładunek. Czasami zmiana nie występuje z powodu strachu, do nowej sytuacji: lęk przed przyszłością nowego związku, nowej pracy, innego syna, itp.. Kiedy ” plecak psychiczny ” jest lżejszy, pozwoli nam rozpocząć nowe doświadczenia i odkrywać nowe ścieżki gdzie nasze życie może popłynąć.

mochi8Tak jak nie możemy całkowicie opróżnić tornistra szkolnego, bo jest niezbędnym noszenie książek i zeszytów na zajęcia, ale za to możemy usunąć to wszystko co zbyteczne, a także pozwolić innym nam pomóc lub w ostateczności wziąć go na wózek, który byłby odpowiednikiem „skrzydeł”…

W „plecaku psychicznym” moce emocjonalne mogą być „skrzydłami’, które ułatwiają, mimo trudności i cierpienia, prowadzić dobrą jakość życia.

Aguila Mirko


3 kwietnia 2014, 17:23


2 komentarze


 • Tomasz:

  Było to ostatnie pół roku niesamowite które co rusz pokazywały jak wzrastać ku górze – bo chyba właśnie ,,góra” jest kwintesencją tego, jak po wzlotach i upadkach, ostatecznie lądowałem na 4 łapach (co już zdarzało mi się wielokrotnie) i chyba właśnie fakt pozytywu nad negatywem pozwalał mi dalej iść ślepo za tym co serce podpowiada – bo właśnie ścieżka serca i swojego szczerego pragnienia, okazała się najbardziej wartościowa, prawdziwa i spełniająca.

  • mirko:

   Dziękuję Tomasz :) Trzymaj tak dalej, bo nie ma innej drogi!!!!
   Powodzenia we wszystkim co poczynisz !!!Niech światło twojego serca świeci twoją drogę i twoich bliskich!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
BÓG: WIARA CZY PRZEKONANIE.

Z głębin czasu Boskość była zawsze obecna, towarzyszy jego powstanie. Wiele nazw Jej nadano, ale żadna z nich nie definiuje...

Zamknij