Aguila Mirko

ZAŁOŻENIAzalozenia1Ktoś powiedział, że nikt nie zrobi ci tak dużo krzywd, jak twoje własne myśl.

Każdego dnia wykonujemy setki założeń, chociaż nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. Kiedy rozmawiamy z kolegą z pracy, kiedy idziemy ulicą, kiedy pijemy kawę w barze i nawet wtedy, kiedy robimy zakupy. Jednak, najciekawsze jest to, że proces ten występuje praktycznie po za naszą świadomością. Zakładamy, wiele rzeczy, ale nie jesteśmy świadomi wpływu z tego rodzaju myślenia. W rzeczywistości, założenia zostaną naszym towarzyszem drogi w podróży życia, ale ledwo to zauważamy.

zalozenia3Ale … czym są założenia ?

Założenia sugerują nam wykonywanie domysłów na podstawie znaczeń, które posiadamy,by dojść do wniosku, że uznajemy je za prawdziwe, chociaż istnieją duże możliwości, że tak nie jest.

zalozenia4Główny problem z założeniami jest to, że bierzemy je za oczywiste, nie kwestionujemy ich, przyjmujemy je jak absolutna prawda, podczas gdy w rzeczywistości to tylko jedna z możliwości wewnątrz szerokiego wachlarzu opcji.

zalozenia5Klasycznym przykładem jest kobieta, która oczekuje swego męża w domu i ten spóźnia się. Ona zaczyna wiązać końce (Zgodnie z logiką, która istnieje tylko w jej umyśle) i stwierdza, że nie przybył na czas dlatego, że jest niewierny. W rzeczywistości, jeżeli osoba jest niepewna i zazdrosna, będzie miała tendencję do interpretowania każdej sytuacji jako wskazującej na niewierność i dlatego dochodzi do wniosku, (który może być prawdziwy lub nie), ale który ona uważa, za prawdziwy w 100%. W ten sposób stworzymy dramat z błędnego przekonania. Wykonujemy założenia o tym jak inni myślą, czują i działają. A najgorsze jest to, że reagujemy emocjonalnie na ten pomysł, ponieważ uważamy, że jest to prawda. I już wiemy że nasz mózg nie rozróżnia za dużo pomiędzy rzeczywistością a tym co uważamy za rzeczywistość. Czyli, powracając do poprzedniego przykładu, mózg tej kobiety mało interesuje, czy jej mąż w rzeczywistości zdradza, czy nie, jest przekonana, że jest to prawda i reaguje złoszcząc i smucąc.

zalozenia2Dlaczego zakładamy?

Nasz mózg nienawidzi niepewności i chaosu, jak gdyby była to wydajna sekretarka, kocha programować, organizować, klasyfikować, wyciągać wnioski. W każdym razie, dać sens światu dookoła nas i rzeczy, który się z nami dzieją.

Problem zaczyna się, gdy wydarzą się rzeczy, które nie mają większego sensu, kiedy czujemy się niepewni i podejrzliwi. W tych przypadkach szukamy sygnałów ze środowiska, aby znaleźć jakieś wyjaśnienie. Jednak, nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić wszystkie te znaki, ale tylko wybieramy kawałki rzeczywistości, które nam służą by dawać sens jednej lub innej hipotezy. Wystarczy dojść do wniosku, który cieszy nas (I podkreślam cieszy nas bo to założenie powinno idealnie pasować do systemu wierzeń, który mamy już utworzony tak, by nasz mózg kochający organizację nie popadł w chaos) i przyjmujemy go jako prawdziwe.

zalozeniaMożemy przestać zakładać ?

Prawdę mówiąc, przestać zakładać to skomplikowane, ponieważ jest naturalnym mechanizmem, zakorzeniona skłonność do poszukiwania odpowiedzi i wyjaśnień. Ważne jest, aby nauczyć się kształcić nasze przypuszczenia i zmniejszyć ich skutki. Zatem, następnym razem, gdy założymy coś, przed podaniem go za prawdę, zapytaj. W rzeczywistości, zadawać pytania i szukać opinie na zewnątrz , jest to najlepszy sposób, który mamy, by rozszerzać nasze horyzonty i wnosić nowe perspektywy do naszych analiz.

zalozenia6Jeśli osoba opóźnia się na spotkanie, nie zakładaj, po prostu zapytaj, co się stało, gdy przyjedziecie. Jeśli uważasz, że twój szef spogląda na Ciebie dziwnie, nie rozwijaj paranoicznych pomysłów, czekaj na odpowiedni moment i po prostu zapytaj.

Często jest trudno powstrzymać umysł i pozwalamy, by nas prowadził do gniewu, strachu, zemsty, założeń itd. Tylko pamiętaj: w twoim umyśle TY rządzisz.

 

Aguila Mirko

 


15 marca 2014, 16:48

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
POWRÓCIĆ DO MIŁOŚCI

Miłość zaczyna się od SIEBIE samego. Jeśli nie kochamy siebie, nikt inny tego nie zrobi. Nie tylko to, nie będziemy...

Zamknij